EĞİTİM

 

CNC EĞİTİM, ÖĞRENİM. CNC KULLANIMI:

Çeşitli programlar ve makina kullanımı hususunda özel eğitim verilmektedir...

Ayrıca bu konu başlığı altındaki bilgi sayfalarımızdanda bilgi edinebilirsiniz.

 

Burada Artcam 2008 i kullandık.

Create new model ile yeni bir model oluşturuyoruz.

300mm yani 30 cm boyunda 600mm eninde bir model oluşturduk. OK e basıyoruz.

Sağda Vector Editing kısmında T harfi gibi görünen simgeye tıklayıp tabelaya yazacağımız yazıyı yazıyoruz.

Yazımızı yazdıktan sonra ekrandan ayrılıyoruz.

Buraya kadar vektör olarak yazımızı yazdık. Şimdi makinamızın frezesinin bu yazıyı malzememize işlemesi için izleyeceği patikayı, rotayı oluşturacağız. Sol alttaki Toolpaths menüsüne girdik. 2D Toolpaths menüsünde ilk seçenek Malzemeden iki boyutlu kesim için kullanılır. Yanındaki ise alan kazıma için kullanılır. Biz ilk seçeneği kullanacağız.

Profilie Side kısmındaki Outside, Inside seceneği yazdığımız yazıdaki harflerin içerdenmi, dışardanmı kesiliceğini belirleyecek. Start Depth(Başlama Derinliği) sıfır bırakmanızı öneririm. Finish Depth(Bitiş Derinliği) Frezemizin ucunun malzeme içine nekadar gireceğini belirtiyoruz. 3 mm pleksi ile çalıştığımızı varsayarak 3 yazdım. Allowance ve Tolerance sıfıra yakın rakamlar olmasında fayda var bunları değiştirmiyoruz.

Biraz aşşağı iniyoruz. Machine Safe Z seçeneği frezenin bir yerden başka bir yere hareket ederken malzememize değmemesi için nekadar yükselmesini istediğimizi belirtiyoruz. Burada 8 yazmışız freze hareket esnasında 8mm yukarı kalkacak. Bu rakamı yüksek yazmamız yaptığımız işin uzamasına neden olabilir 5mm idealdir. Profiling Tool kısmından Select e tıklayıp frezemizin ucuna takıcağımız ucu seçeceğiz.

Burada frezemizin ucuna 3mm uç taktığımızı varsayarak End Mill 3mm seçtim.

Burada Profiling Tool altındaki menüyü büyüttük. Stepdown frezenin ucunun malzeme içine nakadar dalabileceğini ayarlıyoruz. Daha önce malzememize 3mm girmesi için ayarlamıştık. Buraya 3 ve üzeri bir rakam yazarsak harfler 1 kerede kesilecek. 2 yazarsak harfler 2 pasoda kesilecek 1 yazarsak 3 pasoda 0.5 yazarsak 6 pasoda kesilecek. Bu sert malzemeler için seçilebilir.

Feed Rate (Besleme hızı) Frezenin ucunun kesim esnasında ne hızla gideceğini ayarlıyoruz saniyede 8mm yeni başlayanlar için yüksek bir rakam. Bunu azaltmanızda fayda var  zamanla hangi malzemenin hangi hızda kesilmesinin iyi olduğunu deneyerek göreceksiniz.

Plunge Rate Frezenin malzemeye hangi hızla dalacağını ayarlar. Sert malzemelerde bu rakamı düşük tutun. Malzemeye zarar verebilir veya ucu kırabilirsiniz.

En aşşağı inip NOW seçeneğini tıklıyoruz.

Şimdi solda Toolpath Operations bölümünden ilk seçeneği tıklıyoruz. Machine output file is formatted for yazan bölümde G-Code (mm) (*.tap) Seçeneği seçili olmalı. Sağ altta Save seçeneği ile kaydediyoruz. Kaydettiğimiz dosyayı Mach3 içinde açıyoruz.

 

Artık Tek yapmamız gereken Makinayı malzemeye sıfırlayıp Yürüt komutunu vermek.

Bugün yaptığımız bu işi yapmanın daha kolay yollarıda vardı ancak daha çok bilgi verebilmek amacıyla uzun yoldan anlattım. Bundan sonra yapacaklarınız sizin becerilerinize kalmış. İyi çalışmalar.

 

Bu kategoride ürün bulunamadı.
Start CNC © 2018
Altyapı: OpenCart-TR